Twój lęk i przygnębienie odczuwa cała rodzina

Ostatnio zadzwoniła do mnie koleżanka która miała problemy w swojej rodzinie. Mówi, że doświadczyła czegoś negatywnego i nie może się pozbierać. Dodatkowo po tej sytuacji pokłóciła się z mężem.

Mamy odpowiedzialność emocjonalną za naszą rodzinę

Mój zły humor będzie wpływał na mojego męża. Dlaczego? To proste. Jak masz zły humor, to zaraz wybuchniesz emocjonalnie. Będziesz zła i sfrustrowana, od słowa do słowa będzie kłótnia z mężem. Dlatego bardzo ważne jest aby pilnować swoich emocji. Dlatego dbajmy o własne emocje. Zanim wejdziesz po pracy do domu, weź dwa głębokie oddechy i uspokój umysł. Nie bój się powiedzieć, że wrócisz pół godziny później z pracy bo musisz napić się herbaty samej ze sobą. To wszystko jest zgodne z zasadą „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Następnym razem jak będziesz w nerwach biegła do domu bo masz tyle obowiązków, zatrzymaj się, pomyśl co będzie lepsze dla twojej rodziny. Czy to, że pełna lęku wrócisz do domu? Czy to że przez chwile się uspokoisz i wniesiesz pozytywną energię do domu. A może reagujesz tak na stresujące sytuacje bo twoja mama również tak reagowała?

Zmień swoje programy.

Jak to zrobić?

Napisz tu i teraz na kartce reakcje na stres. Może reagujesz podobnie do twojej mamy? Może twoja mama krzyczała na wszystkich i ty teraz robisz tak samo.

Jak to przepracować?

Zacznij robić inaczej w tej, danej, konkretnej chwili.