Obgadujesz? Konsekwencje plotkowania

Obgadujesz? Konsekwencje plotkowania

Problem nieuświadomiony nie jest problemem. Jest jedno ale. Zbierasz wszystkie konsekwencje problemu mimo iż nie zdajesz sobie z tego sprawy. Nie łapiesz się na tym, że po plotkowaniu czujesz się zmęczona i jakaś taka zła? Niby nic, niby „tylko” rozmawiałaś z mama o ciotce ale jednak masz poczucie wydrenowania z energii.

Dlaczego plotkujemy

  • By poczuć się lepiej. Nasz umysł dąży do tego by stale mieć rację. Ale to niemożliwe. Nie możemy mieć zawsze racji bo każdy ma swoje życie i swoje lekcje życiowe.
  • by odciągnąć uwagę od swoich problemów których nie chce nam się załatwiać
  • by poczuć się lepszym
  • by zająć czymś czas
  • by uciec od swojego życia
  • by nie musieć załatwiać swoich spraw bo jak zużyjesz czas i energie na plotki to nie masz jej na swoje sprawy

Często się mówi, plotki, ploteczki, plotunie. Kobiety chodzą do koleżanek na ploteczki. Plotkowanie to ładne słowo. My po prostu obgadujemy i oceniamy. A co się za tym kryje? Nasze własne poczucie niemocy i frustracje.

To co widzisz we mnie, nosisz w sobie.

Jest jedna, bardzo ważna zasada. To co widzisz w drugim, tak naprawdę musisz przepracować. Przykład: denerwuje cię koleżanka która jest panią domu. Zastanów się czy tak naprawdę to nie jesteś sfrustrowana bo ty ciągle musisz pracować a ona leży na sofce. A może wzięłaś kredyt konsumencki na nowy dom lub samochód i teraz musisz go spłacać? Tak naprawdę to sama sobie zorganizowałaś takie życie. A koleżanka którą chcesz obgadywać odpuszcza luksusy bo woli mieć mniej ale żyć spokojniej. Denerwuje cię nie koleżanka tylko twoje własne zachowanie. Tylko zamiast zabrać się za swoje finanse, ty wolisz obgadywać przy kawie. Nie oceniaj. Nie obgaduj, nie plotkuj.

Ale jak się uczyć z doświadczeń innych? Musisz rozmawiać o innych ludziach i ich sytuacjach.

Tak! Jak najbardziej. Ale musisz przestrzegać pewnych prostych zasad:

  1. Pilnuj aby utrzymywać bezwarunkową miłość do tej osoby
  2. Pilnuj formy wypowiedzi, jeśli chcesz komuś coś powiedzieć o innych to robisz to w ten sposób: „Zwróciłam uwagę na zachowanie Moniki, wyciągam takie wnioski z jej postępowania bo wiem, że z każdej sytuacji można wyciągnąć wskazówki dla siebie. Jestem jej wdzięczna za to, że ubogaciła mój rozwój…..( i tu mówisz czego nauczyło cię jej zachowanie, jak ta osoba uzupełniła twoje braki i co postanawiasz zmienić w praktyce w swoim życiu).